Szwedzki

Kurs językowy Szwedzki Bielsko-Biała

God dag!

/home/rayzacher/ftp/leonardo/wp content/uploads/2015/07/150713 szwedzki

Dlaczego warto uczyć się języka szwedzkiego?

Język szwedzki używany jest w Szwecji (przez ok. 9 mln ludzi) oraz w Finlandii (przez ok. 300 000 osób), gdzie obok języka fińskiego jest drugim językiem urzędowym.

Język szwedzki jest również jednym z języków urzędowych Unii Europejskiej.Język szwedzki staje się coraz popularniejszym językiem w Polsce ze względu na duży udział firm szwedzkich na rynku polskim. Do tej grupy należą:

– sieć sklepów IKEA,

– firma budowlana oraz developerska SKANSKA,

– firmy motoryzacyjne VOLVO oraz SAAB.

Ze Szwecji pochodzi między innymi znana z powieści:

„Pippi Pończoszanka” oraz „Dzieci z Bullerbyn”, autorka literatury dziecięcej Astrid Lindgren.

Język szwedzki jest językiem niezwykle melodyjnym za sprawą charakterystycznej intonacji wyrazowej (tzw. akcentu tonicznego).

Największymi miastami Szwecji są: Sztokholm (stolica), Göteborg, Malmö oraz Uppsala.

Ciekawostki:

W Szwecji zamiast słowa „proszę” używa się słowa… „dziękuję”! Pojawia się ono na końcu zdania. Na przykład zamiast powiedzieć „Poproszę kawę”, mówi się „Kawę, dziękuję”.

Osobliwością Sztokholmu jest jego położenie – miasto mieści się na kilkunastu wyspach świetnie połączonych komunikacyjnie. Dumą stolicy jest dzielnica Gamla Stan, położona na czterech wyspach.

Od 1995 r. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej. Dotąd nie wprowadziła jednak wspólnej waluty unijnej – euro, zachowują koronę szwedzką (svensk krona, SEK) jako państwowy środek płatniczy.

 

 

 

Napisz komentarz