Język włoski – jeden z najłatwiejszych?

Język włoski to jeden z grupy tych popularnych. Co prawda, na listach języków, które są najczęściej używane i których najchętniej się uczymy wyprzedzają do angielski, niemiecki, hiszpański, rosyjski czy francuski, to jednak znaczna grupa Europejczyków z różnych krajów chętnie włada tym językiem obcym. Dużo mówi się o tym, że jest on bardzo łatwy w nauce. Poza tym, często znając hiszpański, łatwiej uczymy się włoskiego, ponieważ oba języki mają ze sobą całkiem dużo wspólnego.

Język włoski zaliczany jest do grupy tych romańskich. Stanowi język urzędowy nie tylko w samej Italii, ale również w San Marino i Watykanie oraz na wyspie Istria, która należy jednocześnie do Chorwacji oraz Słowenii. Oprócz tego, włoski jest jednym z języków urzędowych obowiązujących w Szwajcarii. Niemniej jednak, sporo osób włada nim także we Francji, w tym głównie na Korsyce oraz na Malcie. Często używa się go również w państwach będących dawnymi koloniami należącymi do Włoch. Są to np. Etiopia, Somalia czy Albania.

Należy przy tym pamiętać, że tak, jak wiele innych języków, tak i włoski ma wiele dialektów zależnych od tego, z jakiego konkretnie regionu wywodzą się osoby nim mówiące. Mimo tego, podstawowy, urzędowy włoski opiera się na dawnym dialekcie toskańskim. Według danych, po włosku mówi ok. 100 milionów osób na świecie, choć niektóre źródła podają, że jest ich nawet 125 milionów.

W Polsce także istnieje znaczna grupa osób władających włoskim. Poza tym, jest on nauczany w wielu szkołach językowych, a czasem także w szkołach publicznych, jako jeden z języków obcych do wyboru. Można go również zdawać na maturze w ramach wyboru dowolnego języka. Oprócz tego, istnieje możliwość studiowania italianistyki, czyli poznawania włoskiego w szerszym zakresie, niż tylko w szkole średniej.

 

Napisz komentarz