Fiszki – najlepszy sposób na zapamiętywanie obcojęzycznych słówek

Istnieje wiele sposobów na uczenie się słówek  angielskich, niemieckich, francuskich włoskich i innych rozmaitych języków –  czy sticky notesy przyklejane na meblach, czy sposób uczenia się 10 słówek dziennie. Jednym z najbardziej spopularyzowanych są fiszki. Czym są fiszki? Są to niewielkie kartoniki  lub kawałki papieru z hasłem w języku obcym na jednej stronie, z tłumaczeniem na drugiej. Za pomocą wielu przegródek (np. w pudełku z przegródkami) lub odrębnych pudełek czy nawet stosów z fiszkami możliwa jest nauka i bieżąca powtórka poznanych słówek. Możliwe jest również zamiast fiszek dwujęzycznych tworzyć fiszki jednojęzyczne, na przykład po jednej stronie zapisując rzeczownik w języku niemieckim, a po drugiej stronie jego rodzajnik, czyli po jednej stronie zapisujemy np. ‘Buch’ a po drugiej ‘das’. System ten został wymyślony przez niemieckiego publicystę Sebastiana Leitnera. W przeciągu wielu lat system ten był niejednokrotnie modyfikowany i zmieniany.

Jak uczyć się za pomocą fiszek? Przykładowo język angielski:  zazwyczaj najpierw fiszkę ustawia się  stroną z angielskiego słówka na język polski i uczę się słówka jednego po drugim, odkładając poznane wyrazy z początku na koniec stosu. Proces ten trzeba powtarzać do momentu, aż nie poczujemy, że zaczynamy  kojarzyć i dobrze zapamiętywać słówka. Potem należy przetasować fiszki, by ustawić jej w innej kolejności. Dzięki temu unikniemy się uczenia „w kolejności”.

Zachęcamy do tworzenia własnych fiszek i poszerzania swojej wiedzy. Własnoręcznie wykonane fiszki są o tyle lepsze, że podczas ich tworzenia mamy możliwość zapamiętania jeszcze większej puli wyrazów.

Napisz komentarz